نهِ ده

نوشته های محسن فینی زاده

نوشته های محسن فینی زادهدرباره من | ارتباط من | تلگرامم | توییترم
---------------------------------

بایگانی

۴ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

موضوعات فرهنگی اصولا یک معادل خطی ساده نیست، یعنی نمی شود به راحتی چیزی را با چیز دیگر جمع کرد و نتیجه قابل پیش بینی محقق شود.

این اصل در انقلاب سال 57 به خوبی خودش را در جامعه ایرانی نشان داد، شاه می خواست از یک سو با اشتغال جوانان به خوش گذرانی انرژی آنها را در مسیر غلط ببرد و ازسوی دیگر با اضافه کردن فشار به محدود جوانان باقی مانده ثبات کشور را نگه دارد که در عمل دیدیم جمع این دو نه اینکه سبب ثبات حاکمیت نشد بلکه امام خمینی (ره) با استفاده از همین جوانان انقلاب کرد.

این موضوع در اصول که مربوط به انسان، اجتماعی و ساختار دورنی و بیرونی و حتی ارتباطی انسان هست هم صدق می کند.

در موضوعات فرهنگی وقتی یک عارضه فرهنگی به وجود می آید متاسفانه عده ای که گاهاً دغدغه یا مسئولیتی فرهنگی هم دارند به همین شکل عمل می کنند. یعنی با چیدن چند اصل کنار هم منتظر جواب دل خواه هستند.

در فرهنگ مضاف بر حالات ظاهری و پاسخ ها باید لایه های زیرین هر پدیده را نیز بررسی کرد، یک عارض فرهنگی و قتی با عارض از همان جنس مقایسه می شود، لزوم درمان های یکسان ندارند.

ویا اینکه وقتی یک فعالیت خوب فرهنگی انجام شد با زیاد کردن منابع ان فعالیت لزوم ان فعالیت بهتر نمی شود.

 می گویند هر معلولی را علتی است. این  اصل در ساختار دورنی و بیرونی انسان و اجتماع  و حتی ارتباطی انسان هست هم صدق می کند.

در موضوعات فرهنگی وقتی یک عارضه فرهنگی به وجود می آید متاسفانه عده ای - که گاهاً دغدغه هم دارند  به جای برطرف کردن علت تمام تمرکز خود را بر معلول می گذارند. و می خواند معلول را برطرف کنند بدون توجه به علت.

مثلاً برای موضوع بد حجابی یا گاهاً بی حجابی  نسخه مقابل با بد حجابی صادر می کنند اینکه باید  نهی از منکر کرد اما به نظر نویسنده عده ای اینجا منکر را به جای علت، معلول گرفته اند. به بیان واضح تر به جای نهی از علت بد حجابی از معلول بد حجابی که ساختار بیرونی آن است نهی می کنند.

البته که این تذکرات لازم است، اما باید در یک بیماری مانند آنفلوانزا همان طور که مراقب ظاهر بیمار بود در عین حال حمله اصلی به علت بیماری انجام می گیرد.

باید دید علت این بد حجابی چیست؟

این موضوع نه اینکه تذکر لسانی و نهی از منکر را می طلبد بلکه از یک سو با روشن تر شدن فضا افراد بیشتری را به این واجب فراموش شده فرا می خواند و از سوی دیگر جلوی بعضی از انتهامات را می گیرد.

باید در قدم اول فهمید بی حجابی و یا بد حجابی خودش عارضه چیز دیگری است، ریشه اش را شناسایی کرد و آن را زا بین برد.

فرض بگیریم ما با تذکرمان بخشی از محیط را هم به ظاهر پاک کردیم-که باید بکنیم- اما و قتی علت بیماری برطرف نشده بیماری عوارض را در جای دیگر از خودش نشان می دهد و...

در صورتی که قالباً برطرف کردن علت بسیار ساده تر از معلول است.

 در عصر پیامبر معلول همان مقاومت هایی بود که در مقابل پیامبر انجام می شد اما علت چه بود؟ جهالت مردم نسبت به دین و تعصب نسبت به دین اجدادشان

پیامبر هم به گواهی تاریخ در حین مقابل با مقاومت ها، این جهالت را هم هدف گرفت به صورتی که وقتی که به مکه رسید دیگر مقاومتی نبود و مکه بدون خون ریزی فتح شد.

از سمت دیگر علا رقم صحبت های زیاد در مورد حرکت های ایجابی به جای سلبی همچنان هیچ سعی قابل بیانی برایتبلیغ حجاب و محجبه در مقابل بی حجابی نشده است کما اینکه بهتوجه به وضعیت امروز اکثر سینما با فیلم که به پرده سینما می آید و با فاصله کوتاهی در خانه های ما، تبلیغی است برای بد حجابی بازیگرانی که به راحتی موهای سرشان بیرون می گذارند - ...-

چند ماه بعد از فتنه 88 بود یه آقایی تو یه جلسه ای گفته بود ما پیش بینی این اتفاق را چند ماه قبلش کرده بودیم، ایشان اولین نفر نبودند که این حرف زدند، تقریبا همه مسئولین کشور بعد از برطرف شدن فتنه کم یا بیش این حرف زدند

 در مورد فساد بانکی بزرگ هم همین طور بود، همه مسئولین مرتبط و غیر مرتبط بعد از دادگاهی شدن و فرار کردن و... گفتن ما پیش بینی این فساد می کردیم و به همه گفتیم.

 جالب بود که هر اتفاق مهمی می گفتند بعد از اتفاق همه می گن ما که پیش بینی کرده بودیم

 حالا سوال اینجاست:

 اصولا پیش بینی چه فایده ای دارد؟؟؟

 آیا باید فقط پیش بینی کرد و یا باید با توجه به پیش بینی ها طور برخورد کرد که آن اتفاق نیفتد.

 اصولا فایده پیش بینی چیست؟؟؟

 آیا کلمه خوبی است که قبل از  آنچه اتفاق افتاده و چند ماه ازآن گذشته به کار ببریم تا به همه نشان دهیم ما هم آره ...

 ویا یک جور حرف شروع است برای اینکه ساکت نمایم که بگویند بلد نیست حرف بزند

 از همین حالا خدمت مسئولین مرتبط و غیر مرتبط عرض می کنم که هر پیش بینی در مورد انتخابات ریاست جمهوری دارید زودتر بفرمایید نه اینکه 6ماه یا یکسال از حادثه گذشت با کمال اعتماد به نفس بفرمایید ما پیش بینی کرده بودیم. 

hپایگاه خبری‌تحلیلی اشراق‌نیوز: سومین نشست از سلسله نشست های فعالان عرصه‌ی سبک زندگی، در ششمین روز از اولین ماه پاییز در کتابخانه‌ی مؤسسه‌ی اشراق با حضور جناب آقای محسن فینی زاده تشکیل شد. ایشان که در طرح‌های فرهنگی و حوزه‌های فعالیت‌های فرهنگی در زمینه‌ی سبک زندگی شهدا فعال بوده‌اند در این نشست به بیان برخی موضوعات پیرامون فعالیت‌ها و اقدامات خود پرداختند و در طی بحث به مسائل و تجربیات شکل گرفته در این مسیر سخن به میان آوردند.

فرصتی برای آسمانی شدن!

محسن فینی زاده از طرحی می گوید که اهداف آن نزدیک کردن دل‌های کوچک و پاک جوانان و نوجوانان این مرز و بوم با دل‌های دریایی شهدا می باشد. آری طرح آسمانی‌ها ، ایده‌ای که باعث شد تا بسیاری از جوانان کشورمان با شهدا و یاد و خاطره آنان مأنوس شوند. فینی زاده در این نشست چگونگی شکل‌گیری، تیم‌های اجرایی و مدت زمان ادامه‌ی این جریان را برای اعضای اتاق فکر سبک زندگی مؤسسه‌ی اشراق تشریح کرد و بیان داشت که: «در طی برگزاری این طرح بیش از یکصد هزار نفر در این طرح شرکت کردند و میزان جای‌گیری و تاثیرگزاری این طرح را می توان در پست‌هایی که مخاطبین در سایت مجموعه‌ی آسمانی گذاشته‌اند مشاهده نمود.»

وب نه دی هشتاد وهشت

این حرکتی بود که آقا محسن گفتگوی ما از آن به عنوان جنبش و حرکت سایبری خود علیه جنگ روانی فتنه‌ی سال ۱۳۸۸ اسم می برد، او در ادامه‌ی گفتگوی شیرین خود پیرامون تلاش‌های فرهنگی و رسانه‌ای خودشان و دیگر دوستانشان، سایت نه دی هشتادوهشت را به ما معرفی کرد و اجزا و ارکان آن را تشریح نمود. در ادامه‌ی گفتگو، محتوا‌ها و اطلاعاتی که در سایت برای استفاده‌ی مخاطبین و مراجعین قرار داده شده‌بود سخن به میان آمد و روند تولید و شکل گیری هرکدام از آن‌ها توضیح داده شد .

مشق انتظار

آخرین بخش از نشست و این گفتگوی عصر گاهی با برادر عزیزمان جناب فینی زاده، به موضوع طراحی نرم افزار تخصصی و چند رسانه‌ای مشق انتظار رسید که، یکی دیگر از دستاوردهای تلاش‌های فرهنگی آقا محسن و دوستان فعال ایشان در مرکز تخصصی مهدویت قم می باشد. او از این محصول مهدوی به عنوان یکی از تلاش‌های پر ثمر و مفید خود در عرصه‌ی فعالیت های فرهنگی نام می‌برد و آن را نقطه‌ی عطفی در این زمینه می‌داند.

تجربه جهاد فرهنگی

فینی زاده، در لحاظات پایانی این نشست به ارائه‌ی نکات و ویژگی های اقدام فرهنگی در عرصه‌ی رسانه‌ای صحبت کرد و از این مسأله گفت که: «کار رسانه‌ای همان جهاد در عرصه‌ی فرهنگی می باشد، زیرا که طبق گفته‌ی امام خامنه‌ای، این عرصه از آسیب پذیرترین بخش‌های فعالیت های فرهنگی در کشور ما می باشد. لذا ما برای خود رسالت دیده‌ایم تا در این عرصه مشغول به فعالیت شویم »