نهِ ده

نوشته های محسن فینی زاده

نوشته های محسن فینی زادهدرباره من | ارتباط من | تلگرامم | توییترم
---------------------------------

بایگانی

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

قل جاء الحق وما یبدی ءالباطل و ما یعید

بگو؛ حق آمد و بعد از این دیگر باطل نه چیز جدیدی به میدان می آورد و نه چیزی را که گذشته است احیا می کندغدیر .

این ایه 49 سوره سبا از چند جهت قابل تطبیق با واقعه ی غدیر خم است، این ایه با توجه به آیات قبل و بعدش مربوط به نزول قرآن است و بیان می دارد با نزول قرآن دیگر باطل چیزی برای گفتن ندارد و بهانه ها تمام شده است.

وی‍ژگی ذاتی یک مکتوب داشتن تفاسیر مختلف از آن است این ویژگی برای قرآن با داشتن بطن ها بسیار بیشتر هم هست از طرف دیگر خود قرآن با توجه به آیه ای که پیامبر به مناسبت غدیر نازل شد برای اجرایی شدنش به مفسری احتیاج دارد که بنا به حدس و گمان از قرآن تفسیر ارائه ندهد و از طرف منبع آیات که ذات باری تعالی است منسوب شده باشد.

اینکه غدیر را نقطه اوج تاریخ بدانیم از چند جهت قابل بررسی است:

الف- شروع امامت: غدیر شروع امامت و ختم نبوت بدین معنی که انسان به آن درجه از انسانیت رسیده که دیگر نیازی به نبوت ندارد امام نیازش به امامت باقی است، غدیر شروع این نقطه است از این جهت اگر سیر انبیاء را از حضرت آدم در نظر بگیریم وبا آمدن پیامبر صاحب شریعت تقویت شده است با امدن پیامبر اسلام نبوت ختم شده و این ختم در همان غدیر اعلام می شود.

غدیر

ب- شروع رشد بین المللی اسلام: از نظر تاریخی در زمان غدیر وضعیت داخلی مملکت اسلامی نظم یافته بود و دغدغه ها برون مرزی مانند ایران و ... در میان مسلمان مطرح بود از آن جمله می توان فتح ایران در چند سال بعد و همچنین جنگی که اسامه فرمانده ان بود اشاره کرد، اگر غدیر در مسیر خودش صحیح پیش می رفت بدون شک این فتح ها ادامه می یافت و اسلام جهانی شکا می گرفت، از طرف دیگر در همین زمان بسیاری از مردم در کشورهای دیگر از قدرت سلاطین خود ناراضی بودند و اماده راهیافت به دین عدالت بودند.

ج- امتحان بعد از هدایت: امت رسول خدا به عنوان اخرین امتی که پیامبری به صورت مستقیم انها را هدایت می کرد باید امتحانی بزرگ را پشت سر می گذاشتند، امتحانی که دارای دو وی‍ژگی باشد اول انقدر حق در ان عیان باشد که کوچکترین توجیهی برای هیچ کس نماند و دوم همه در ان آزموده شوندو این امتحان غدیر بود که پیامبر با صراحت درمیان کسانی که از حج برگشته بودند ان را بیان داشتند و انقدر علنی بودن که بسیاری از کسانی که بعد مخالفت کردند در آن زمان به حضرت امیر المومنین تبریک گفتند.

 متن در حال تکمیل هست

غدیر

اینکه بسیاری از توصیفاتی که از امیرالمومنین می شود گویا شخصیت واقعی ایشان نیست جدا از توان نویسندگان به منبع وصف که شخصیت بالای ایشان هست نیز مربوط است، وسعت شصت و سه سال عمر حضرت از همان ابتدایش به عنوان اولین مرد ایمان آورنده به پیامبر تا تنهایی و غربت قبل از شهادتش همه همه مجموعه ای از احوال متفاوت است، به بیان بهتر علی همان علی پسر عمو پیامبر است که به نقل دوست و دشمن نور چشمی پیامبر و اول اصحاب ایشان بود و همان علی مرد اول عرب در جنگ آوری در اصحاب بود و به سبب جنگ آوری و در وصف به حق بیان شد لافتا الا علی و... و حال همان علی از جنگ اوری به دامادی رسول خدا می رسد و با علی رو برو هستیم که اخلاق زندگی باید از او آموخت و همان علی در زمان حیات رسول پدر می شود و معلم و الگوی تربیت فرزند ارائه می دهد و بعد از مرد صبر میشود علی که دوست و دشمن در وصف جنگ اوری اش می گفتند حال باید خانه نشین شود و سکوت و صبر کند و همان علی به امر حق مرد اول سیاست می شود و نوبت ان می رسد که کلاس مدیریت و اداره کشور بگذارد و کیان اسلامی که با خطرات داخلی و خارجی بسیاری روبرو است را حفاظت کند، و آخر  در محراب شهید شود که مرد عبادت باشد...

حال وصف این شخصیت در خیال چه کسی می گنجد، آیا غیر از خدا و رسولش کسی می تواند او را وصف کند...

اثر گذاری رسانه به معادلات مختلف در سطوح مختلف جامعه امروز، توجه به رسانه را بسیار بالا برده است، اثر رسانه به مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی نظامی و امنیتی در جهان ارموز جریان ها و دولت ها را مجبور کرده است که برای حفظ داشته ها خود و بدست آوردن آرمان ها و خواسته هایشان به قدرت رسانه متوسل شوند.

اگر قدرت را به  تعریف توانایی مجاب کردن دیگران به کاری بگیریم یکی از اصلی ترین وسایل قدرت در جهان امروز رسانه است.